jueves, 22 de septiembre de 2016

Mingi pōnev 500 sōnaline asi

Hispaania jalgpallikoondis on Hispaania jalgpalliliidu esindusmeeskond, mis esindab Hispaaniat rahvusvahelistel jalgpallivōistlustel. Koondis on ühekordne maailmameister (2010) ja kolmekordne Euroopa meister (1964, 2008, 2012).Hispaania jalgpalliliit asutati 1913. aastal ning seitse aastat hiljem 1920osaleti esimest korda olümpiamängudel. Antwerpeni mängudelt naasis koondis hõbedaga. 1927. aastal loodi Hispaanias elukutseline liiga ning kaks aastat hiljem olid hispaanlased esimesed, kes mittebriti meeskonnana suutsid võita Inglismaad. Madridis peetud maavõistlus inglastega lõppes võõrustajate 4:3 võiduga.
MM-võistlustel debüteeris Hispaania 1934. aastal. Avaringis alistati Brasiilia, kuid järgmises jäädi alla tulevasele maailmameistrile Itaaliale.
Hispaania jalgpalli uus tõus toimus 1950. aastatel, mil Madridi Real valitses Euroopa klubijalgpalli ja koondis sai 1950. aasta MM-il Brasiilias siiani kõrgeimaks jäänud neljanda koha. Ehkki Reali tähed argentiinlane Alfredo di Stéfano ja ungarlane Ferenc Puskasvõtsid endale Hispaania kodakondsuse, ei suutnud nad selle maa koondist paremate hulka aidata. 1962. aasta MM-il ei jõudnud Puskasega tugevdatud Hispaania alagrupist kaugemale.
1964. aastal oli Hispaania kodus peetud EM-il hoos ja jõudis pärast poolfinaalis lisaajal Ungari üle saadud 2:1 võitu finaali, kus võideti Nõukogude Liitu 2:1.
Suurte lootustega läksid hispaanlased vastu oma kodus peetud MM-ile 1982. aastal, kuid koondis murdus liigsuure vastutuskoorma all. Alagrupist saadi küll edasi, kuid tee lõppes kaotusega teises ringis Põhja-Iirimaale.
Kaks aastat hiljem, Prantsusmaal 1984. aastal toimunud EM-ilt tuli 20-aastase vaheaja järel taas medal, hõbe. Alagrupis saadi viimases mängus 1:0 võit tiitlikaitsja Saksamaa LV üle, poolfinaalis saadi penaltitega jagu Taanist. Finaalis prantslastele aga vastu ei saadud, kaotati 0:2.
1986. aasta MM-il Mehhikos lootsid Hispaania oma superründajale Emilio Butraguenole. Reali ründaja lõigi Taani vastu koguni neli väravat, kuid veerandfinaal Belgia vastu ometi kaotati, penaltitega.
Hispaania uuest tulekust andis tunnistust kuld Barcelona olümpialt. Võidukasse meeskonda kuulusid teiste seas Luis Enrique ja Josep Guardiola1994. aasta MM-il olid mõlemad koondises, kuid jälle jäi hispaanlaste laeks veerandfinaal, seekord kaotati Itaaliale1996. aasta EM-il tuli hispaanlastel jälle veerandfinaalis penalteid lüüa ning jälle kaotusega leppida, seekord Inglismaa vastu.
1998. aasta MM-ilt sõitsid hispaanlased 'tänu' oma väravavahi Andoni Zubizarreta eksimustele koju juba pärast alagrupimänge, 2000. aasta EM ja 2002. aasta MM lõppesid aga traditsiooniliselt - veerandfinaalis.
2008. aastal tuli Hispaania Euroopa meistriks alistades finaalis Saksamaa1:0.
2010. aasta jalgpalli maailmameistrivõistlustel tuli Hispaania maailmameistriks alistades finaalis Hollandi lisaajal 1:0.
2012. aastal tuli Hispaania Euroopa meistriks alistades finaalis Itaalia 4:0.


Ladina - Ameerika tantsud

Ladina-Ameerika tantsud(Salsa, 
samba, rumba)



Ladina-Ameerika tantsud on Ladina – Ameerika maadest (Brasiilia, Argentina, Colombia, Boliivia, Kuuba jt) pärinevad tantsud, mis tihti sulatavad endasse eri rahvaste kultuurimõjusid. Paljud neist tantsudest on saanud ülemaailmselt populaarseks Seltskonna – ja võistlustantsudena.

Tuntumad on bachata, lambada, mambo, merengue,rumba, salsa, samba, tšatšatša (cha-cha-cha). Vähem tuntud Ladina-Ameerika tantsude hulka kuuluvad näiteks boogaloo, boolero, bossanoova, carimbó, charanga, conga, cumbia, forró, maxixe, pachanga, rueda de casino jpt.
Võistlustantsus Eestis kasutusel olev Ladina-Ameerika tantsude järjestus on järgmine: samba, tšatša, rumba, pasodoobel, džaiv.

Salsa tants kuulub Ladina – Ameerika tantsude hulka. Liikumine tantsupõrandal toimub võrdlemisi väikses ulatuses, põhisammudega liigutakse ette ja taha skeemi järgi üks-kaks-kolm-stopp, viis-kuus-seitse-stopp. Salsat tantsitakse nii paaris kui soolotantsuna.

See stiil kujunes välja 1960.1970. aastatel Põhja – Ameerikas, Ladina – Ameerika immigrantidest muusikute hulgas, sulatades mõjusid Kuubalt, mujalt Ladina-Ameerikast ja ka Aafrikast, samuti džässmuusikast. Salsamuusikale on iseloomulikud kahte takti ühendavad kaheksalöögilised rütmikujundid, iseloomult on tegu peamiselt tantsumuusikaga.


Samba on elavaloomuline tants, mis sündis 20. sajandi algul Rio de Janeiros. Selle nimetus pärineb arvatavasti Aafrikast ning ka suur osa tantsuelemente on pärit tumedanahaliste traditsioonist. Samba taktimõõt on 2/4 ja igas taktis tehakse kolm tantsusammu. Iseloomulik on omapärane vetruv liikumine. Samba kuulub Ladina-Ameerika võistlustantsude hulka. Samba kauge sugulane on bossa nova, mille 1950. aastal lõi džässmuusik ja helilooja Antonio Carlos Jobim.









Rumba on Aafrika algupära ning Kuuba ja Ameerika kaudu maailmas populaarseks saanud muusika- ja tantsustiil, mille 4/4 taktimõõtu iseloomustab kaheksa kaheksandiknoodi rütmiline jaotus 3 + 3 + 2. Havannas läks rumba moodi 1890. aastatel ning oli oma sensuaalse iseloomu tõttu algselt keelatud tants. Rumba sarnaneb salsaga.








https://et.wikipedia.org/wiki/Salsa









Hispaania-Ameerika sõda(+pärast sõda)


Ameerika-Hispaania sõda oli üks paljusid tähtsamatest sündmustest nii Hispaania kui ka USA ajaloos. Terve Ameerika manner oli 19. sajandi lõpuks juba hõivatud, energeetilist tegusat tööjõudu tuli Euroopast juurde, Ameerika oli hakanud väga suuresti tootma - 2 miljardi dollari eest aastas toodeti rohkem kui suudeti tarbida. http://www.hot.ee/v/vabavaimualgatus/filipiinid/filipiinidUSA.htm

Kust ja kuidas leida turgu?

Vana Hispaania oli kunagi vallutanud rohkelt asumaid, mida ei suutnud enam hästi valitseda. Kuuba mässas juba mitukümmend aastat, Filipiinidel küpses organiseeritud ülestõus 1897. Ameerika laevastik oli juba tõusnud Briti oma kõrval maailmas teisele kohale, Vaiksel ookeanil oma ja Atlandi ookeanil oma. http://www.hot.ee/v/vabavaimualgatus/filipiinid/filipiinidUSA.htm

Võimalikku lahendust otsiti Kuubalt. Kuubal oli toimunud Hispaania vastane iseseisvusvõitlus 1868. aastast alates ja see muutus pingelisemaks 1895. aastal. USA valitsus sai teateid, et hispaanlased on ülestõusu vaos hoidmisel teinud liiga saarel elavatele USA kodanikele. 1897. aasta märtsis sai presidendiks vabariiklane McKinley, tema võttis ohjad enda kätte.  Kuuba vetesse saadeti sõjalaev  "Maine", sõprusvisiidile. Siiamaani selguseta asjaoludel lendas "Maine" Havanna lahes õhku, surma sai 266 meeskonnaliiget. Hispaania oli valmis tegema suuri kompromisse, käituma Kuubaga nii, nagu Washington nõuab aga Washingtoni mäng oli suurem. 25. aprillil kuulutati ametlikult sõda. http://www.hot.ee/v/vabavaimualgatus/filipiinid/filipiinidUSA.htm

Esimese saatusliku rünnaku Hispaaniale tegi USA Vaikse ookeani laevastik. 30. aprilli õhtul sisenesid  6. USA laeva admiral George Dewey  juhtimisel Filipiini saarestikus Manilla lahte, kus olid Hispaania kolmekümnest laevast koosnev eskaader. Järgmisel päeval lasti põhja 11 Hispaanlaste laeva, elavjõus kaotas Hispaania, 381 surnut ja haavatut. USA kaotus oli 7 haavatut. Hispaania eskaader Kuuba vetes oli sunnitud alla andma 3. juulil. 26. juulil palus Hispaania rahu ja 10. detsembril kirjutati Pariisis alla Rahuleping. Kuuba pidi saama iseseisvuse, Puerto Rico; Guam  ja Filipiinid läksid USA valdusesse.  Seejuures pidi Ameerika maksma  Filipiinide eest Hispaaniale 20 mln dollarit. http://www.hot.ee/v/vabavaimualgatus/filipiinid/filipiinidUSA.htm

19. sajandi lõpus kaotas Hispaania kõik vanad kolooniad viimseni, kaasaarvatud Kuuba, Puerto Rico, Filipiinid ja Guami USA-le pärast Hispaania-Ameerika sõda 1898. 1899. aastal müüs Hispaania ülejäänud Vaikse ookeani maadest Saksamaale. https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da

1898. aasta katastroof, nagu Hispaania-Ameerika sõda tuntuks sai, andis hispaania kultuurielule tugeva tõukejõu (Generación de 1898), milles oli palju kriitilist eneseuurimist. https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da

20. sajand tõi väikese perioodi jagu rahu. Hispaania ei mänginud suurt rolli "võidujooksus Aafrikale" – koloniseeriti Lääne-Sahara, Hispaania Maroko ja Ekvatoriaal-Guinea. Rasked kaotused Rifi sõjas (Marokos 1920–1926) õõnestasid monarhiat. Diktatuurivalitsus kindral Miguel Primo de Rivera (1923–1931) käe all lõppes Hispaania Teise Vabariigi loomisega. Vabariik pakkus poliitilist autonoomiat Baskimaale, Katalooniale ja Galiciale ning andis naistele hääletusõiguse.

Järgnes kibedalt, vastu tahtmist võideldud Hispaania kodusõda (1936–1939). Kolm aastat hiljem väljusid sõjast Saksamaa ja Itaalia toetusel võitjana natsionalistlikud jõud, mille eesotsas oli kindral Francisco Franco. Vabariiklasi toetasid Nõukogude Liit ja Mehhiko, kuid lääneriigid neile tuge ei pakkunud. Hispaania kodusõda on kutsutud ka Teise maailmasõja esimeseks lahinguks. Franco juhtimise all jäi Hispaania Teises maailmasõjas neutraalseks, ehkki pigem teljeriikide poolt.
https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da

Pärast Teist maailmasõda hoiti Hispaaniat, mis oli  niigi poliitilises ja majanduslikus isolatsioonis, ka ÜRO-st kuni aastani 1955 eemal. Aastal 1953 omandas USA Hispaanias sõjaväelise tugipunkti. 1960. aastatel leidis Hispaanias aset ootamatu majanduskasv, tuntakse seda perioodi Hispaania imena. Sellest kasvas omakorda välja tänapäevane industriaalmajandus koos õitsva turismitööstusega. https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da

Kui Franco novembris 1975. aastal suri, sai troonile prints Juan Carlos – temast sai riigipea ja kuningas, kelle Franco ise oli varasemalt määranud. Kui rahvusvaheliselt ja Hispaania-siseselt 1978. aastal võeti vastu Hispaania põhiseadus ja kui saabus demokraatia, oli pandud alus poliitilisele autonoomiale. https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da

http://www.hot.ee/v/vabavaimualgatus/filipiinid/filipiinidUSA.htm
https://et.wikipedia.org/wiki/Hispaania#Hispaania-Ameerika_s.C3.B5da
https://en.wikipedia.org/wiki/Spanish%E2%80%93American_War#/media/File:USS_Olympia_art_NH_91881-KN_cropped.jpg
https://thepumpkinshead.files.wordpress.com/2013/04/franco.gif

Flamenko


Flamenko on Andaluusia ning Hispaania rahvalaulu ja tantsu stiil, mille saateks on käteplaksutamine, kitarr ja kastanjetuid. Flamenkolauljate ja tantsijate esinemisaika nimetatakse tablaoseks. Flamenko vormide hulka kuuluvad seguidilla, sevillana, saeta, bolero ja frandango.
Öeldakse, et Flamenko tuleb ladinakeelsest sõnast “flamma” Mõned arvavad, et tegu on hoopis  tantsuga, mis oli akgselt tegelikult rituaalne. Kokkuvõttes võime öelda, et Flamenkol on mitu teooriat, kus ta tegelikult pärit on.
Flamenkos on mõjutusi nii India kui ka Kreeka muusikast, mis on segunenud natukene ka Andaluusia rahvamuusikaga. Selle tõttu võib pidada Flamenkot meloodilist huvitavaks kui ka rütmiliselt raskeks muusikavormiks.
Flamenkol on kolm peamist vormi milleks on: laul, kitarrimäng ja tants. See koosneb kolmest suuremast rühmast edasi, jaoutub Flameko väiksemateks rühmadeks ning sealt edasi jagunevad omkorda ka allrühmadeks.
Flamenko muusikas kasutatakse tavaliselt dooria helilaaid, ning muusika on tavaliselt taktimõõdus 2/4 3/4või 4/4, kuid kõige populaarsemad on 12- löögilised süsteemid.
Kuid Flamenko hakkas lõplikult välja kujunema alles 16. sajandil, mil kuningad otsustasid puhastada Hispaania nendest, kes olid ristiusu vastu.
Flamenko stiili hakati esimesena mängima umbes 18. sajandi teisel poolel. Mängiti tavaliselt maal ning linnades, kõige rohkem aga kirjaoskamatute lihtrahva seas. Flamenko tippajaks peetakse 19. sajandi lõpp ning 20. sajandi algus, mil esineti aktiivselt kohvikutes.
Flamenko on eriti suurt populaarsust hakanud koguma Ladina-Ameerikas, mille tõttu on loodud erinevaid akadeemiaid, et inimestel oleks võimalus Flamenkot õppida kui ka erinevaid Flamenkotruppe. Kuid Jaapanis on Flamenko saanud populaarsemaks kui Hispaanias, seal on isegi rohkem Flamenkoakadeemiaid kui Hispaanias.

Praeguseks ajaks on Flamenkost kujunenud hispaanalaste jaoks lahutamatuks osaks. Rohkesti on ehitatud flamenkoakadeemiaid- ja stuudioid. Isegi popmuusika on mõjutatud Flamenkost.

https://et.wikipedia.org/wiki/Flamenko

miércoles, 21 de septiembre de 2016

Enrique Iglesias


Miguel Enrique Iglesias Preysler



Miguel Enrique Iglesias Preysler sündis 8.mail aastal 1975. On tuntud hispaania laulja, modell ja näitleja. Ta on tuntud rohkem Enrique Iglesiasena, kuna tema enda nimi oli liiga pikk, et inimesed selle  meelde jätaksid.
Lapsepõlv oli tal keeruline, kuna ta vanemad: ema  Isabel Preysler ja isa Julio Iglesias lahutasid juba siis ära kui Enrique oli 3. aastane. Ning 5. aasta pärast läks Enrique Miamisse isa juurde elama. Aga, kuna ta isa oli väga harva kodus siis teda kasvatas hoopis lapsehoidja Elvira Olivarez. Enrique käis igal suvel oma emal külas, kuna ta teda vahepeal ei näe.
Enriquel on kolm poolvenda ja neli poolõde. Tema ema abiellus Carlos Falcóga. Sellest abiellust sünntis kaks tütart Tamara ja  Ana Boyer kes siis olid Enriquelile poolõdede eest. Siis kui ta oli 15.aastane ta isa abiellus Hollandi modelli Miranda Johanna Maria Rijnsburgeriga. Nende kooselust on sündinud Miguel, Rodrigo, kaksikud Victoria ja Cristina ja Guillermo.
Peale keskkooli lõpetamist Enrique suundus edasi õppima  Miami ülikooli kus ta kavatses õppida äri aga tal see ei õnnestunud, kuna teda kutsus nii öelda maailma  muusika ja selle tagajärel ta ei suutnud koolile keskenduta nii hästi kui oli vaja. Ja aasta koolis käinud ta siis kukkus sealt välja. Selleks ajaks kui Enrique oli teismeline ta hakkas jälgima oma isa jälgetes ja tema esimene live esitlus oli tere, dolli.  Mida ta siis esitas Gulliveri Erakoolis Miamis.

See järel hakkas ta  kirjalike  ja esituskunstide laule erinevates Miami restoranides laulma. Oma esinemisi ta varjas oma pere eest, kuna ta armastas laulmist ja  tema jaoks olid need esinemised kui pelgupaik kodust. Ja ta ei tahtnud, et keegi teeks suurt numbrid tema laulmisest.
Tema esimene muusikaline karjäär sai alguse Mehhiko indie label FONOVISAS, mis aitas temast omakorda saada  üks populaarsemaid artiste Ladina-Ameerika ja Latino turgudel Ameerika Ühendriigites. Aastal 1998 Enrique andis välja oma kolmanda albumi Cosas del Amor (Things of Love). Võttes siis küpsema muusikalise  suuna. Albumid   "Esperanza" ja "Nunca Te Olvidaré", mis mõlemad võitsid ladina singlite auhinna.
1999.aastal alustas Enrique oma karjääri siis juba ka inglise muusika turul. 2001.aastal tal tuli välja siis album põgeneda. Aastal 2002 Enrique  otsustas vabastada neljanda hispaania keelse albumi nimega QUIZAS. Seal oli rohkem lihvitud muusikali kui tema eelmise Hispaania albumis  ning need  sisaldavad rohkem introspektiivseid laule.
Salvestamise ajal Enrique tavaliselt loobus  avalikest esinemistest, kuid selle aja jooksul tegi ta mitmeid külalisesinemisi meedias. Ta oli külaline Oprah Winfrey jutusaades, üllatades ühte oma  fänni ja veetes temaga  päev koos. Enrique väljastas  oma uue albumi INSOMNIAC 12. juunil 2007.aastal. Album oli nii nimetatut  kuna see oli salvestatud peamiselt öösiti.
Enrique, elab tänapäevani Hispaanias ja tegeleb muusikaga. Ta on saanud selle lühikese aja jooksul  maailma üheks kuulsamaks lauljaks. Tema laule kuulatakse igal pool nii inglise kui ka Hispaania keeles. Eriti just inglise keeles, kuna põhimõtteliselt kõik räägivad inglise keeles ja sellest on kergem aru saada, kui hispaania keelsest laulust. Teda isegi kasutatakse erinevates reklaamides tänapäeval, kuna see kutsub neid tooteid rohkem ostma. Ja ka tema muusikat kasutatakse igal pool filmides ja reklaamides ning ka erinevates poodides tausta muusikana. Ning ma arvan, et ta saab väga palju fänne endale, kuna tal on hea hääl ja ka ilus välimus.

















jueves, 1 de septiembre de 2016

Hola hispanogenios:

See blogi on loodud selleks, et jagada ja saada uusi teadmisi hispaaniakeelse maailma kohta.